Dub Brian Boru

Írsko: „Ostrov posvätných stromov“

(text z videa)

V Írsku sú pôvodné lesy veľmi vzácne. Je to veľké šťastie, že vôbec prežili. Na okraji jedného z mála takýchto lesov (tento má sotva 60 akrov) rastie veľmi výnimočný strom, volá sa Brian Boru Oak, meno má po írskom veľkrálovi, ktorý žil pred vyše 1000 rokmi.

Dubové lesy kedysi pokrývali takmer 75% plochy Írska. Jedným zo starodávnych bardských mien pre Írsko bol „Ostrov posvätných stromov“ („Inis na bhfiodhadh“). Lesnatosť dnes predstavuje asi 11 % a z toho je veľmi málo lesov s pôvodnými drevinami.

Pre pani Dianu Beresford-Kroeger, ktorá vo videu rozpráva, je to jej najobľúbenejší strom na svete. Je to strom, ktorý rastie v jej rodnej krajine, v krajine jej mysle, a aj keď žije v Kanade, zostáva stále v jej mysli, pretože s ním neustále vedie rozhovor.

Tento strom vydáva svedectvo o krajine Írska už tisíc rokov a určite aj viac. Je to Dub letný, obľúbenec keltského sveta a druidov.

Druidi starovekého Írska sú často nepochopení, boli elitnou vzdelanou vrstvou tejto lesnej kultúry, pôsobili ako duchovní vodcovia, právnici, lekári, básnici, skladatelia, hudobníci a astronómovia. Mali mimoriadnu schopnosť pozorovať prírodu.

Dub bol pre druidov posvätný, je stredobodom mnohých írskych legiend. Dub mohol komunikovať s nebesami prostredníctvom blesku.

300 rokov sa rodí, 300 rokov žije a 300 rokov zomiera, taký je život duba, aj tisíc rokov.

Z kôry tohto prastarého dubu sa uvoľňuje tekutina, ktorá sa mení na melasu. Druidi tejto tekutine hovorili “uish dubh”, čo znamená čierna voda, liečivá čierna voda. Obsahuje kyselinu trieslovú, jej sťahujúci účinok na kožu využívali druidi napr. pri krvácaní a ranách ako prostriedok, ktorý pomohol ránu zavrieť, v podstate má účinok ako prírodná operácia.

Miesto, kde dub rastie: Raheen, Waterpark, County Clare, Írsko