PREČO JE SMREKOVEC V RUSKU NÁRODNÝM STROMOM?

Ak sa spýtate ruských školákov na to, ktorá rastlina sa považuje za symbol Ruska, mnohí s najväčšou pravdepodobnosťou pomenujú brezu. No pravdou je, že ruským národný strom je smrekovec.

Veľkú časť ruských lesov zaberá tajga, ktorá sa tiahne od Onežského jazera až po Ochotské more. V machových rašeliniskách tu rastie smrekovec sibírsky. Tento druh je nenáročný na teplotu: nebojí sa ani jarných mrazov, ani zimného chladu, takže je schopný prežiť v podmienkach Arktídy.

Smrekovec napriek tomu, že jeho “hodvábne ihlice“ na jeseň opadávajú, patrí k ihličnanom. Na jar, keď sa na vetvách objavia strapce ihiel, vyzerá strom veľmi krásne. Smrekovec je obzvlášť elegantný v októbri: v očakávaní chladného počasia sa zahaľuje do zlatožltého jesenného „hávu“. V zime sú jeho jedinou ozdobou miniatúrne šišky.

Hlavnou výhodou smrekovca je jeho odolnosť: v sibírskych lesoch sa nachádzajú 400-800 rokov staré stromy. Výška takýchto jedincov dosahuje 50 m a priemer kmeňa je aj 2 m.

Smrekovcové drevo je vynikajúci stavebný materiál, ktorý po rokoch stmavne, ale nehnije, pretože je odolný voči akýmkoľvek rozmarom počasia. Na základe týchto jeho vlastností Peter I. nariadil použitie smrekovcových kolov pri položení základov pre nové hlavné mesto, takže Petrohrad sa na tento strom doslova spolieha. Mimochodom, v časoch plachetníc sa smrekovec často používal na stavbu lodí.
Strom tajgy je dodnes veľkým prínosom. Drevo, rovnako ako predtým, je stavebný materiál. Okrem toho sa používa na výrobu terpentínu, kolofónie a iných.

Smrekovec je v Rusku tiež cenený ako okrasná drevina: často sa používa v mestských výsadbách. Smrekovce zdobia námestia a parky hlavného mesta Ruska. V Moskve je malá pešia ulica, ktorá sa volá Smrekovcová aleja, pozdĺž ktorej rastú tieto majestátne stromy.
zdroj: https://aif.ru/society/nature/listvennica_koroleva_taygi
Asi pred štyridsiatimi rokmi, sa zistilo, že korene smrekovca sibírskeho obsahujú jedinečnú chemickú zlúčeninu – dihydrokvercetín (DHA).
Cena jedného gramu tejto látky dosahuje na svetovom trhu vraj až 1 000 amerických dolárov!

DHA, ktorá sa nachádza v aj ľudskom tele, spúšťa prirodzené mechanizmy, ktoré nám umožňujú zvládnuť mnohé choroby bez použitia silných liekov.

DHA je jediný prírodný konzervačný prostriedok, ktorý nielen konzervuje, ale aj vylepšuje potraviny…

zdroj článku v ruskom jazyku: https://bit.ly/3cdptBY

Video: Smrekovec – symbol Sibíri

Smrekovec – symbol Sibíri

Ilustračný obrázok článku je z: https://commons.wikimedia.org/wiki/Larix_sibirica#/media/File:Larix_sibirica_Urals.jpg (Trees in summer, Khanty-Mansiya, Ural Mountains, Russia)